Zamknij

W Wejherowie obchodzony był Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

14:20, 13.04.2018 A.W Aktualizacja: 16:11, 13.04.2018
Skomentuj

Na wejherowskim rynku mieszkańcy miasta i okolicznych miejscowości dobrze się bawili, a jednocześnie wyrazili swoje wsparcie dla osób z autyzmem.

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Ze względu na Wielkanoc świętowanie przełożono na 12 kwietnia.

Uroczystości na placu Jakuba Wejhera rozpoczęły się przemarszem, zdominowanym przez niebieski kolor, który kojarzony jest z autyzmem. W pochodzie wzięli udział m.in. przedstawiciele władz miasta, delegacje wejherowskich szkół i przedszkoli czy klubów sportowych.

- Chodzi o uświadomienie społeczeństwu, jak wygląda autyzm. Osoby ze spektrum autyzmu są bardzo źle odbierane w społeczeństwie, często są dyskryminowane. Jest to druga największa grupa społeczna z dysfunkcją – podkreśla Arkadiusz Raguza, prezes Wejherowskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Autyzmem.

Jak powiedziała Małgorzata Woźniak, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie, obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu służą przede wszystkim rozbudzeniu zainteresowania samym autyzmem.

- Obecnie jest to zaburzenie, które występuje u bardzo wielu osób. Z osobami autystycznymi spotykamy się na każdym etapie edukacyjnym, ale również w miejscach publicznych – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Powiatowego Zespołu Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. – Świadomość odnosząca się do tego zaburzenia powinna być bardzo szeroka. Ma służyć przede wszystkim zaakceptowaniu takich osób w społeczeństwie.

Oprócz działań edukacyjnych, podczas wejherowskiego święta można było wziąć udział w licytacjach gadżetów przekazanych przez kluby sportowe, firmy i osoby prywatne. Pod ratuszem zorganizowano pokaz wozów bojowych – strażackich i wojskowych – oraz umundurowania policji. Obchody Dni Autyzmu wspierały panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Bolszewa oraz Kębłowa. Na miejscu był też Klub Integracji Społecznej Śródmieście. Wsparcie zapewnili wolontariusze, w większości uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Wejherowie.

Autyzm może mieć różny stopień nasilenia. Niektórzy chorzy w ogóle nie nawiązują kontaktów z otoczeniem, nie mówią, ciągle powtarzają te same zachowania. Autyzm nie jest uleczalny, jednak terapia i opieka specjalisty znacznie poprawiają rozwój dziecka. Osoby z autyzmem doświadczają trudności zarówno z komunikacją werbalną i niewerbalną. Często rozumieją wypowiedzi innych osób w sposób bardzo dosłowny. Nie rozumieją żartów, sarkazmu, zwyczajowych powiedzeń i zwrotów. Dużą trudność sprawia im rozumienie mimiki twarzy, tonu głosu, gestów.

(A.W)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%