Zamknij

Pożyczki na dowód przez Internet. Prawda czy chwyt marketingowy?

11:36, 11.04.2018 K.G Aktualizacja: 11:40, 11.04.2018
Skomentuj

Szybka pożyczka przez Internet to bez wątpienia jedna z największych dogodności, jakie swoim klientom mogą zaproponować pozabankowe instytucje pożyczkowe. Zastosowane rozwiązania znalazły szerokie grono zwolenników – tym szersze, im mniej formalności wymagano. Wygoda, anonimowość i bardzo szeroka oferta podbijają rynek finansowy.

Na czym polega fenomen pożyczek przez Internet?

Pożyczki na dowód to obecnie najszybszy i najłatwiejszy sposób, by zdobyć dodatkową gotówkę. Obywa się bez konieczności wizyty w placówce i przygotowywania dokumentów potwierdzających zatrudnienie i osiągane dochody. Poza tym nie muszą one bazować na specjalistycznej wiedzy swoich klientów, a sam proces wnioskowania zajmuje tylko kilka minut i polega wyłącznie na uzupełnieniu formularza odpowiednimi danymi, w tym także osławionego już dowodu osobistego. Jeśli do tego doda się maksymalnie szybką wysyłkę pieniędzy na konto klienta – można by mniemać, iż jest to produkt właściwie idealny.

Czy jednak rzeczywiście, aby zaciągnąć pożyczkę, wystarczy posiadać wyłącznie dowód osobisty? Okazuje się, że nie zawsze, i nie jest to jedyny wymóg. To, że nie zawsze trzeba przedstawiać dodatkowe dokumenty, nie oznacza, iż nie trzeba również spełnić innych warunków.

Pożyczki bez zaświadczeń

Większość firm w rzeczywistości oferuje pożyczki niewymagające posiadania żadnych zaświadczeń. Pożyczki muszą być szybkie, a przesył dokumentów w jedną i drugą stronę negatywnie wpłynąłby na czas otrzymania pożyczki. Dlatego bardzo często nie jest konieczne przedstawianie zaświadczeń innych niż dowód osobisty w celu potwierdzenia swojej tożsamości. Nie jest także konieczne fizyczne przedstawianie tego dokumentu, ani nawet jego elektronicznej, zeskanowanej formy. Potwierdzeniu rzeczywistej tożsamości służy jego numer i seria, a także numer PESEL, których zgodność z danymi personalnymi będzie badana w dalszej analizie wniosku.

Przy takich pożyczkach nie jest konieczne przedstawianie zaświadczeń o zatrudnieniu lub dochodach otrzymywanych z innego źródła. Nie oznacza to jednak, że dochody lub ich brak nie są brane pod uwagę przez firmy pożyczkowe. Elektroniczny wniosek wymaga bowiem deklaracji klienta, w której potwierdza on fakt uzyskiwania zarobków, ich wysokość oraz sposób ich otrzymywania. Takie informacje nie są pozostawiane same sobie, a wręcz przeciwnie — ich prawdziwość jest sprawdzana, czasami nawet przez kontakt z pracodawcą. Podanie nieprawdziwych informacji może zostać potraktowane jako próba oszustwa w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, a w konsekwencji – zawiadomienia o tym właściwych organów ścigania.

Czasem wystarczy wyciąg

Coraz częściej pożyczki bez zaświadczeń oznaczają po prostu, że pożyczkobiorca nie musi czynić żadnych dodatkowych kroków poza wypełnieniem wniosku. Firma pożyczkowa w takim wypadku zadowoli się wyciągiem z konta bankowego swojego klienta, który… pobierze sama. Jak to jest możliwe? Niektóre, zwłaszcza te największe firmy, powoli odchodzą od tradycyjnej weryfikacji tożsamości pożyczkobiorcy za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Zamiast tego, zachęcają klientów do skorzystania z szybkiej aplikacji (KontoConnect, Instantor) niewymagającej opłaty i pozwalającej na przejście przez tę procedurę w ciągu nie więcej niż dwóch minut, które zajmie podanie loginu i hasła do bankowości elektronicznej klienta. Jej działanie opiera się na uzyskaniu jednorazowego dostępu do konta weryfikowanej osoby (oczywiście w ograniczonym zakresie) i nie tylko potwierdzeniu danych osobowych i bankowych, ale też pobraniu wyciągu z historią za ostatnie trzy miesiące. Taki wyciąg jest doskonałym potwierdzeniem zdolności kredytowej klienta, gdyż jeśli otrzymuje on regularne dochody (a jest to nawet ważniejsze niż sama wysokość dochodów), będą one widoczne w historii transakcji.

Pożyczki ratalne, a brak zaświadczeń

Pożyczki ratalne są inaczej traktowane przez pożyczkodawców i, jako że jest to zobowiązanie długoterminowe, uważa się, iż w większym stopniu wymagają one weryfikacji finansowej klienta. Jest to po części prawda. Pożyczka na raty nie będzie bazować jedynie na pisemnej deklaracji dochodowej, ale przeważająca część firm potwierdzi to w taki sam sposób jak przy chwilówce – czyli poprzez pobranie wyciągu bankowego za pomocą aplikacji weryfikującej. W szczególnych wypadkach firma pożyczkowa może zażądać jednak bardziej namacalnego dowodu posiadania zarobków i poprosi o przesłanie skanu stosownego dokumentu lub telefonicznego ich potwierdzenia w rozmowie telefonicznej z pracownikiem firmy.

Czy pożyczka na dowód to chwyt marketingowy?

I tak, i nie. W rzeczy samej nie wymaga się żadnego zaświadczenia ani dokumentu innego niż dowód osobisty, którego nawet nie trzeba przedstawiać. Z drugiej strony, można byłoby uznać to za stwierdzenie na wyrost, bo przecież samo posiadanie dowodu nie uprawnia jeszcze do zaciągnięcia pożyczki. Potrzebne są za to wiarygodność kredytowa i zdolność do spłaty powstałego zobowiązania.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%