Zamknij
REKLAMA

Największa szopka w Wejherowie

06:00, 24.12.2017 | D.D.
REKLAMA
Skomentuj

Największa w Wejherowie szopka bożonarodzeniowa z ruchomymi elementami znajduje się w kościele klasztornym św. Anny i od ponad 70 lat przyciąga rzesze wiernych z miasta i okolic.

Początki dokumentacji budowy żłóbka sięgają 1948 roku, kiedy to wejherowscy ojcowie franciszkanie budują w swoim kościele szopkę bożonarodzeniową zgodnie z tradycją zakonu. Jednak w kronikarskich zapiskach już w 1946 roku pojawia się wzmianka o pierwszym żłóbku po powrocie franciszkanów do Grodu Wejhera. Zbudowana nad prezbiterium jest jednym z największych dzieł Północnych Kaszubach. Swoimi rozmiarami przytłacza niejedną stajenkę. Fakt ten wpływa na ogromne zainteresowanie nie tylko wśród najmłodszych, ale i dorosłych.

Do budowy całej scenerii żłóbka wykorzystuje się około 40 różnych figur drewnianych, gipsowych, z masy żywicznej i plastiku. Oprócz postaci są również zwierzęta, wiatrak, młyn, ogniska, domki, ogrodzenie, choinki, jałowiec, sosny, brzozy, żarnowiec, mech leśny, krzaki jagody i wrzosu oraz siano i kora drzew. Specjalnie z Betlejem przywieziono kiedyś roślinę karpobrota szablastego i umieszczono blisko figury Dzieciątka Jezus. Ponadto montowanych jest około 16 silników, 25 żarówek, 2 kg wkrętów i około 100 metrów przewodów elektrycznych. Zużywa się około sześć metrów bieżnych deski i dziewięć metrów łat. Na niebo przeznacza się około 30 metrów materiału i około 120 gwiazd w zależności od scenerii a sama panorama ma 20 metrów kw.

Wejherowski żłóbek posiada ruchomą kolejkę elektryczną, która na stałe wpisała się w klasztorną scenerię. Co roku w stajence pojawiają się nowe elementy m.in. łowiący wędkarz i kobieta dziergająca na drutach. Cała konstrukcja ma imponujące wymiary - 12 metrów wysokości, 6 metrów głębokości i 7,2 metrów szerokości od szczytu nieba do posadzki.

Tegoroczny 71 już żłóbek stworzyli sympatycy klasztoru, którzy poświęcili swój czas często kosztem rodziny, wyprzedzając się w pomysłach i nowościach. Słynną w całym powiecie wejherowskim szopkę bożonarodzeniową można oglądać do 2 lutego 2018 roku.

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (3)

jankajanka

0 1

jak się robi coś tak jak to zdjęcie żłobka z klasztoru to zobacz jak naprawdę wygląda żłobek bo to zdjęcie jest z lat jak budował Hartwik a ten to hała że głowa mała .Ci co teraz budują nie mają pojęcia o budowie szopek. 14:14, 14.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

jankajanka

1 1

Piszcie ludzie bo tak strasznego żłobka klasztor jeszcze nie miał gdzie jest stajenka dla mnie wygląda to jak by nie mieli pojęcia o budowaniu jedynie za mało czasu mieli ci panowie .Mogli zacząć od września bo widać ze coś zapomnieli. 14:20, 14.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

żłobek w NMPżłobek w NMP

1 0

Od wielu, wielu lat najatrakcyjniejszy jest żłobek w kościele NMP Królowej Polski przy ulicy Rybackiej. A tegoroczny w Klasztorze to pomyłka. 16:51, 19.01.2018

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018