Zamknij
REKLAMA

Oddaj krew, uratuj czyjeś życie!

10:21, 04.01.2018 | K.G
REKLAMA
Skomentuj
fot. UM Rumia

Rumia znana jest z cyklicznych akcji honorowego krwiodawstwa. Podczas dwóch edycji zbiórki krwi zrealizowanych w 2017 roku zebrano aż 70 litrów.

Tradycyjnie akcje honorowego krwiodawstwa organizowane są w Rumi dwa razy w roku. Pierwszy raz przy okazji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz latem. Najbliższa zbiórka organizowana jest przez rumski magistrat – odbędzie się ona 14. stycznia w godzinach od 9.00 do 14.00 w NZOZ Panaceum (ul. Katowicka 16). Na wszystkich oddających krew w tym dniu czekają torby z upominkami (m.in. bony na masaż, kupony na basen czy do restauracji). Wszystko to dzięki partnerom akcji, którzy włączają się do tej ważnej akcji.

Zebrana krew trafi do gdańskiego banku krwi przy Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Bardzo dziękujemy wszystkim chętnym za zgłoszenie się do oddania krwi. Dzięki takim akcjom zyskujemy pewność, że nasze społeczeństwo bardzo chętnie pomaga potrzebującym. Krew jest lekiem, którego nie da się wyprodukować w laboratorium. Dlatego tak ważne jest, żeby propagować honorowe krwiodawstwo i zachęcać do oddawania krwi. Wspaniale zorganizowane akcje poboru krwi pozwalają na pozyskanie wielu wspaniałych krwiodawców – mówi Anna Jaźwińska-Curyłło, dyrektor do spraw medycznych RCKiK w Gdańsku.

Akcje honorowego krwiodawstwa są regularnie powtarzane. Warto zapamiętać podstawowe zasady pobierania najważniejszego płynu ustrojowego człowieka. W dniu wizyty w przychodni lub punkcie mobilnym należy zjeść lekkie śniadanie, natomiast w dniu poprzedzającym – unikać używek. Przed zabiegiem należy się zarejestrować. W tym celu wymagane jest posiadanie przy sobie dokumentu ze zdjęciem oraz podanie adresu zamieszkania i numeru PESEL.

Procedurę rozpoczyna krótkie badanie lekarskie. Po wydaniu pozytywnej opinii przez lekarza można przystąpić do oddania krwi. Jednorazowo pobiera się jej ok. 450 ml. Całość trwa ok. 15 minut.

- Zachęcam wszystkich do udziału w naszej akcji. Formalności na miejscu nie trwają długo, a oddając krew możemy uratować czyjeś życie- mówi Ariel Sinicki Przewodniczący Rady Miejski i Honorowy Krwiodawca. 

(K.G)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze (0)

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

REKLAMA
© gwe24.pl | Prawa zastrzeżone | 2018