Zamknij

Jak radni sejmiku widzą przyszłość przestrzeni?

11:36, 30.12.2016 Aktualizacja: 11:36, 02.01.2017
Skomentuj

Oba plany zostały przygotowane przez zespół Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego, przy czym Plan zagospodarowania przestrzennego obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot 2030 powstał we współpracy z Biurem Rozwoju Gdańska i Biurem Planowania Przestrzennego Miasta Gdyni oraz przedstawicielami miast i gmin obszaru metropolitalnego. Nie było to proste, bo trzeba było przeanalizować plany zagospodarowania przestrzennego 123 gmin, przeprowadzić konsultacje społeczne i pogodzić różnorodne oczekiwania.

- Taka formuła współpracy między jednostkami samorządów terytorialnych różnych szczebli ? wyjaśnia marszałek Mieczysław Struk - była możliwa dzięki porozumieniu zawartemu między Województwem Pomorskim a stowarzyszeniem Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot Plan pozwala skoordynować inwestycje ponadlokalne, zarówno w zakresie kolejności ich realizacji, jak ich efektywności i w skali ogólnopolskiej, co jest ewenementem.

Przyjęty dokument, prócz wytyczenia priorytetów, zawiera też konkrety: przewiduje realizację m.in. drogi ekspresowej S6 (od Słupska do Gdańska), obwodnicy metropolitalnej Trójmiasta (równoległej do istniejącej obwodnicy zachodniej) i obwodnicy północnej aglomeracji Trójmiasta (od strony Gdyni). Zakłada stworzenie docelowego systemu obsługi transportu zbiorowego, m.in. w oparciu o istniejące i reaktywowane linie kolejowe np. Pruszcz Gdański-Żukowo, Kartuzy-Sierakowice, Wejherowo-Garczegorze oraz systemu węzłów integracyjnych. Plan przewiduje też kształtowanie węzłów transportowo-logistycznych, w tym rozwoju układu drogowo-kolejowego poprawiającego dostępność do portów morskich, m.in. połączenie portu w Gdyni z obwodnicą zachodnią Trójmiasta.

Plan zakłada też tworzenie warunków dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego całego regionu a nawet północnej Polski (która jest pozbawiona liczących się elektrowni), poprzez możliwość lokalizacji w obszarze metropolitalnym nowych systemowych źródeł energii. Chodzi o rejon Dolnej Wisły między Tczewem a południową granicą województwa (elektrownia węglowa i wodne), Gdańsk Rudniki (elektrownia gazowa) oraz z kategorii energetyki jądrowej - w Żarnowcu lub Lubiatowie-Kopalinie. Plan zagospodarowania Pomorskiego przewiduje również tworzenie strategicznych terenów inwestycyjnych, np. w rejonie Rusocina, rafinerii w Gdańsku i na zachód od portu w Gdyni. Dokument świadczy o tym, że nie zapomniano też o turystycznych i ekologicznych walorach województwa - określa strukturę produktów turystycznych, w tym tras rowerowych, szlaków kajakowych i żeglarskich.

Jakub Pietruszewski z Pomorskiego Biura Planowania Regionalnego zwrócił uwagę, że plan wskazuje na konieczność ograniczenia niekontrolowanej suburbanizacji, czyli ustala zasady rozwoju zabudowy mające na celu ?porządkowanie? struktur przestrzennych ? co jest szczególnie istotne, ale i problematyczne, w związku z postępującym rozlewaniem się mieszkalnictwa wokół jednostek miejskich.

Szczególnie interesującą innowacją w stosunku do Planu z 2009 r. było określenie - we współpracy z lokalnymi samorządami terytorialnymi - zasięgu i zasad zagospodarowania tzw. obszarów funkcjonalnych, a więc zwartych układów przestrzennych wykraczających poza granice jednej gminy, pełniących rolę lokalnych centrów rozwoju lub cechujących się jednolitym specyficznym uwarunkowaniem wyróżniającym ten obszar spośród innych. Zgodnie z tym założeniem wyróżniono miejskie obszary funkcjonalne: Malbork-Sztum, Kwidzyn, Starogard Gdański, Kościerzyna, Słupsk-Ustka, Chojnice-Człuchów, obszary funkcjonalne o znaczeniu ponadregionalnym (Żuławy, Stefa Przybrzeżna), obszary o szczególnych walorach przyrodniczo-krajobrazowych (Rezerwat Biosfery Bory Tucholskie, Kaszubski Park Krajobrazowy), a także potencjalnym (obszar funkcjonalny rozwoju energetyki jądrowej).


Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%