Zamknij

Z kreatywnością za pan brat - Odyseja Umysłu

13:09, 16.03.2018 K.G Aktualizacja: 13:25, 16.03.2018
Skomentuj

Odyseja Umysłu, w której Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 z Wejherowa bierze udział od 13 lat to przyjazny program edukacyjny realizowany w formie międzynarodowego konkursu, w którym co roku bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Patronat nad polską edycją sprawuje Minister Edukacji Narodowej.

Celem jest rozwój zdolności twórczych, jakie posiada każdy młody człowiek. Dzieci i młodzież uczą się kreatywnego i krytycznego myślenia, twórczego rozwiązywania problemów rozbieżnych – czyli takich, które rozwiązać można na wiele sposobów.

Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem. Trenerki Agnieszka Gwizdalska, Barbara Karpisz i Anna Hebel zachęcają ich, by działali w duchu innowacji – łamiąc schematy i przyzwyczajenia, i w duchu kooperacji – z otwartością na pomysły i opinie innych.

Odyseja stawia przed nimi wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Odyseusze pracują w drużynach, które reprezentują szkoły lub inne placówki edukacyjne i zazwyczaj liczą od 5 do 7 osób. Opiekę nad każdym zespołem sprawuje trener, który integruje grupę oraz organizuje i moderuje jej pracę, ale nie sugeruje ani nie narzuca dzieciakom własnych pomysłów.

Jesienią każdego roku publikowanych jest pięć Problemów Długoterminowych. Drużyna wybiera jeden z nich, po czym przez kilka miesięcy samodzielnie projektuje, przygotowuje i udoskonala jego rozwiązanie. Uczestnicy razem analizują zadanie i zastanawiają się, jak można sobie z nim poradzić. Następnie wspólnie decydują jak to, co w ich pomysłach najlepsze, połączyć w 8-minutową prezentację – którą na wiosnę przedstawią sędziom oraz publiczności. Podczas konkursu zespół musi się także zmierzyć z Problemem Spontanicznym – niepowtarzalnym zadaniem-niespodzianką, którego treści nie zna do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzy w zaledwie kilka minut.

Odyseusze współzawodniczą ze sobą w czterech grupach wiekowych. Drużyny, które w poszczególnych kategoriach uzyskają najlepsze wyniki na Eliminacjach Regionalnych, awansują do Finału Ogólnopolskiego. Jego laureaci mogą z kolei reprezentować Polskę na Finałach Europejskich lub Światowych w Stanach Zjednoczonych.

Drużyny ze Społecznej Szkoły Podstawowej już dwa razy zdobyły tytuł mistrzów Europy. W 2014 roku na Słowacji i w 2017 roku na Białorusi.

W roku szkolnym 2017-2018 w Odysei Umysłu bierze udział 3091 młodych Polaków skupionych w 460 drużynach z 228 szkół i innych placówek oświatowych z całego kraju.

W tym roku do eliminacji regionalnych szkoła społeczna wystawiła aż trzy drużyny. Dwie wybrały problem „Bajdokument- prawie prawda”, jedna temat „Nieziemska miejscówka”. Wszystkie zostały ocenione za styl i musiały rozwiązać problemy spontaniczne. Najmłodsza grupa dziewczynek z klasy IV dostała się do Finału Ogólnopolskiego i reprezentować będzie naszą szkołę 24 i 25 marca 2018 roku w Gdyni. Trzymamy kciuki i życzymy szczęścia!

(K.G)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%