Zamknij

Bezpieczny domek letniskowy ? nie tylko w wakacje

13:51, 19.03.2018 G.B Aktualizacja: 14:15, 19.03.2018
Skomentuj

Jak ubezpieczyć domek letniskowy, aby był bezpieczny nie tylko wtedy, gdy spędzamy w nim czas? Całorocznie obowiązująca polisa pozwala zabezpieczyć się na różne zdarzenia losowe, kradzieże z włamaniem czy dewastację.

Ubezpieczyciele różnie definiują domek letniskowy. Najczęściej jednak jest on opisywany jako zamieszkiwany okresowo budynek, który służy celom rekreacyjnym. Nie każdy taki obiekt można ubezpieczyć – do objęcia polisą nie kwalifikuje się np. domek postawiony na palach. Towarzystwa ubezpieczeniowe wymagają, aby był on trwale związany z gruntem, posiadał fundamenty oraz dach, a także – by był wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowalnych. Musi więc spełniać warunki wynikające z prawa budowlanego (źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf).

Zabezpieczyć się przed finansowymi skutkami zdarzeń losowych

Przykładowym ubezpieczeniem tego typu obiektów jest Holiday home insurance dostępne w Wielkiej Brytanii. To bardzo popularne rozwiązanie, które oferują firmy ubezpieczeniowe i brokerzy tacy jak np. Insurance Choice. Więcej informacji pod adresem https://www.insurancechoice.co.uk/products/home-insurance/holiday-home-insurance/. W Polsce polisę ubezpieczeniową dla domku letniskowego można wykupić w jednym z wielu towarzystw, które oferują ubezpieczenia nieruchomości. Nim jednak dokona się ostatecznego wyboru, warto dokładnie prześledzić szczegółowe warunki polisy. Podobnie jak w przypadku domów czy mieszkań, tego rodzaju ubezpieczenie oferuje ochronę w przypadku kradzieży z włamaniem czy wystąpienia zdarzeń losowych, takich jak ogień, zalanie, powódź, zapadanie się ziemi, huragan, uderzenie pioruna, eksplozja, grad, lawina. Zazwyczaj towarzystwa wymagają zamontowania w drzwiach minimum dwóch zamków tzw. wielozastawkowych lub jednego atestowanego. Spotkać też można oferty, w których za wystarczające uznaje się zabezpieczenie domku co najmniej dwiema kłódkami. Kolejnym często stawianym warunkiem jest odpowiednie zabezpieczeniem otworów okiennych poprzez zamontowanie krat, okiennic lub żaluzji antywłamaniowych.

Za co ubezpieczyciele nie biorą odpowiedzialności?

Są jednak pewne sytuacje, w których towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać odszkodowań. Należą do nich np. szkody wyrządzone przez ubezpieczonego umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa, spowodowane przez ubezpieczającego, ubezpieczonego lub osoby bliskie będące pod wpływem alkoholu, narkotyków czy środków odurzających. Firmy nie biorą również odpowiedzialności za szkody powstałe w wyniku wojen, aktów terroru, zamieszek, strajków, trzęsień ziemi, działania energii jądrowej czy pola magnetycznego. Aby mieć gwarancje, że za opłacane regularnie składniki, przysługiwać nam będzie odszkodowanie, warto spełnić wymogi, jakie stawiają firmy ubezpieczeniowe.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%